דילוג לתוכן המרכזי
לוגו

איך לקרוא תלוש שכר (מדריך)

המדריך מבוסס על סיכום הרצאה מפי היועץ הכלכלי של הארגון אדם בלומנברג, סמנכ"ל ויועץ בכיר ליחסי עבודה (משרד יוסי קוצ'יק). במסגרת ההרצאה, מוסבר כיצד לקרוא תלוש שכר, כיצד הוא מובנה, כולל הסבר אודות הסעיפים השונים בתלוש. להרצאה המלאה לחצו כאן.

היקף משרה

אחוזי המשרה נגזרים ממספר שעות ההוראה השבועיות, שמשתנות על פי מסלול ההעסקה. כך לדוגמא, 2 שעות הוראה שבועיות עבור עמית/ת הוראה ייחשבו ל-20% משרה (10 שעות הוראה שבועיות למשרה מלאה). ניתן לקרוא כאן עוד על היקף העסקה במסלולי העסקה השונים. למחשבון היקף משרה לחצו כאן.

את היקף המשרה שלך ניתן לראות בתלוש תחת הסעיף “נתונים נוספים”:

גורמים המשפיעים על רמת השכר

הגורמים המשמעותיים המשפיעים על רמת השכר הם מסלול העסקה (עוזר הוראה/עמית הוראה/מורה מן החוץ/אסיסטנט/מדריך/מסלול מקביל), דרגה (למשל עוזר הוראה א/ב), וכן ותק. בטבלאות השכר ניתן לראות את השכר למשרה מלאה עבור מסלול ההעסקה שלכם.ן, ואת העלייה הצפויה עם צבירת הותק.

ותק לשכר מחושב על פי 3 מרכיבים: מועד סיום תואר ראשון, מועד סיום תואר שני, וכן מספר שנות שירות צבאי/לאומי (שירות חובה - לא קבע). הותק לשכר לא מחושב על פי מס' שנות עבודה באוניברסיטה - מספר שנות העבודה באוניברסיטה רלבנטיות לצורך ותק עבור ביטחון תעסוקתי. למחשבון ותק לחצו כאן.

תוספות שכר

גובה תוספות השכר משתנה על פי מסלול העסקה, דרגה, וכן מספר שנות ותק - התוספות גדלות משנה לשנה יחד עם צבירת הותק. בטבלאות השכר ניתן לראות את השינוי בגובה תוספות השכר בהתאם למסלול העסקה, דרגה ומספר שנות ותק.

 • תוספת שחיקה
 • תוספת נופש (דמי הבראה): התוספת משולמת בכל חודש. קיימים מספר תעריפים המשתנים לפי תקן. קיימת תקרה לתוספת הזו, התלויה בתעריף על פיו היא משולמת.
 • תוספת אקדמית: משולמת עבור ביגוד, טלפון וניידות.

גם הותק וגם תוספות השכר נמצאות תחת סעיף “פירוט התשלומים” בתלוש. כאן ניתן לראות דוגמא:

תוספת פרונטלית

תוספת פרונטלית משולמת לעוזרי.ות הוראה שעובדים בתפקידי תרגול.

 • תוספת פרונטלית א': עבור עוזר.ת הוראה א' שעוסקים בתרגול, מגיעה תוספת בשיעור 8% על גבי השכר המשולב. התוספת רלבנטית לחישוב ההפרשות לפנסיה ולקרן השתלמות.
 • תוספת פרונטלית ב': תוספת דיפרנציאלית המחולקת אחת לסמסטר. התוספת מחולקת באופן יחסי למספר שעות הלימוד כפול מספר הסטודנטים. הערך השקלי משתנה מדי שנה, בהתאם לכמות עוזרי ההוראה שמלמדים, הניתנת לכלל עוזרי.ות ההוראה.

 • חשוב לדעת (סימן קריאה)

  שימו לב להבדלים עבור מורה מן החוץ: השכר משולם על פי יחידות הוראה ולא על פי אחוז המשרה. תקופת המינוי של מורה מן החוץ היא 4 חודשים לסמסטר (או 8 חודשים למינוי שנתי).

הפרשות סוציאליות

תחת הסעיף הזה בתלוש, תוכלו לראות את ההפרשות לפנסיה ולקרן השתלמות.

זקיפות שכר

זקיפת שכר היא השווי לצורך מס של הטבות שניתנו לך, בשווי כספי. נדרש תשלום מס גם על פי שווי ההטבות שמקבל.ת העובד.ת, כגון פטור משכ"ל. כך, עבור מי שמקבלים הטבות במסגרת יחסי העבודה עם האוניברסיטה, ברוטו המשכורת שעל פיו מחושבים הסכומים גדול יותר, ונטו המשכורת קטן יותר.

שווי 50% חבר: החל משנת 2021 תראו בתלוש השכר מינוס בסעיף זה. מדובר בהפחתה של הסכום המופיע במינוס מסכום המשכורת החייבת במס. זאת משום שהחל מ-2020 הארגון הצליח להשיג זיכוי במס, בגין ניכוי דמי חבר/דמי טיפול ארגוני מקצועי שאותם משלמים בקביעות לארגון. כלומר - הסכומים שמופיעים תחת סעיף זה, מהווים הפחתה של הסכום החייב במס. מדובר בהטבה עבור חברי וחברות הארגון.

 • חשוב לדעת (סימן קריאה)

  אם זיהית טעות בתלוש, אם יש משהו בתלוש שאינו ברור, אנחנו פה! פנו אלינו ונעזור למצות את מלוא הזכויות שלכם/ן.

עודכן לאחרונה ב־13:20
, 11 באפריל 2024